fbpx

İÇ MEKÂN DEKORASYON TEKNİSYENİ

TANIM

Binaların iç kısımlarının düzenlenmesi için sanat ve teknolojiyi kullanarak teknik çizim yapabilen kişidir.

GÖREVLER

– Müşterinin istek ve ihtiyaçlarını saptar,
– Mekânda yapılabilecek gereken değişiklikleri belirler,
– Yapılacak işlerin planını hazırlar veya hazır planı yorumlar ve uygular,
– Boş bir mekânın elektrik, su vb. donanım ihtiyacını da belirler,
– Mekâna uygun türde ve miktarda yapı malzemesini seçer,
– Kullanılacak malzemelerin hesabını yapar,
– Teknik çizim yapar,
– Özgün iç mekân tasarımları yapar.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

İç Mekân Dekorasyon Teknisyeni / İç Mekân Tasarımı Teknisyenleri, çalışmalarını düzenleyeceği mekânda yürütür. Çalışılan ortam bazen soğuk bazen de sıcak olabilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, mimarlarla, teknik ressam, tesisat mühendisi, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi ve müşterilerle iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

İç Mekân Dekorasyon Teknisyeni / İç Mekân Tasarımı Teknisyenleri mimarlık bürolarında, mobilya üretimi ile ilgili sektörde ve iç mekânda kullanılan süsleyici unsurların üretimini yapan iş yerlerinde teknik eleman olarak istihdam edilebildikleri gibi kendi iş yerlerini de açabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim pratik ve teorik olarak verilmektedir. 11. sınıfta öğrenciler Mesleki Eğitim Kanunu gereğince haftada 2 gün okulda teorik eğitim, işletmelerde ise 3 gün uygulamalı eğitim görmektedirler. Alan dersleri olarak Teknik Resim, Mesleki Resim, Temel Tasarım, İç Mekân, Temel Sanat Eğitimi, Mimarlık Sanatı Tarihi, Fotoğraf gibi derslerin yanı sıra işletme bilgisi ve girişimcilik dersleri okutulmaktadır. Ayrıca 9.sınıfta genel kültür derslerinin yanısıra tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir. Seçmeli dersler olarak Bilgisayar, Keşif ve Metraj, Sanat Etkinliklerini İzleme ve Malzeme Bilgisi gibi dersler de eğitim programı içerisinde yer almaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Sanat ve Tasarım alanı “İç Mekân Dekorasyon” dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, El Sanatları, Geleneksel El Sanatları, Halı ve Kilim, Halıcılık, Halıcılık ve Desinatörlüğü, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği, Uygulamalı Takı Teknolojisi, Bina Koruma ve Yenileme, İç Mekân Koruma ve Yenileme, Mimari Dekoratif Sanatlar, Mimari Restorasyon, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Grafik Tasarımı, Matbaacılık, Serigrafi, Tasarım ve Basım- Yayımcılık önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

"Eğitime Temelden Başlayın"
Temel Bilimler Okulları Ortaokul, Anadolu Lisesi, Teknoloji ve Tasarım Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi alanlarında binlerce öğrenciye eğitim vermekte. Siz de gelecekte hedeflerinize ulaşmak için Temel Bilimler Okullarını seçin. Kaliteli bir eğitim alarak geleceğinize yön verin.

Duyurulardan Haberdar Ol

2018  ©  Tüm Hakları Saklıdır. Temel Bilimler Koleji. | Web Tasarm: Sparfly LLC